į pradžią turinys susisiekite  
Naujienos
PRIEŠMOKYKLINUKAI BIBLIOTEKOJE

Bendrojoje priešmokyklinio ugdymo ir ugdymosi programoje teigiama, jog reikia pratinti vaikus bendrauti su įvairiais žmonėmis, su skirtingų socialinių grupių žmonėmis įvairioje aplinkoje. Juk bendraudami vaikai stebi, apmąsto, vaizduoja, komentuoja, iš kitų žmonių perima atitinkamai situacijai tinkančius elgesio būdus. Vėliau juos spontaniškai atspindi žaidimuose ar kūrybiškai pritaiko kitoje veikloje.

Jau daugelį metų bendraujame bei bendradarbiaujame su Visagino miesto viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus darbuotojomis – organizuojame įvairius renginius, parodas, nuolatinius apsilankymus bibliotekoje.

Vartydami knygeles vaikai geriau pažįsta aplinkinį pasaulį. Nors ir nemokėdami skaityti, o tik vartydami knygų puslapius, vaikai geriau supranta simbolius, stebėdami paveikslėlius, pradeda numatyti įvykius. Klausydamiesi skaitomų tekstų, vaikai sieja pateikiamas situacijas su tikrove. Knygos taip pat lavina tokius pagrindinius gebėjimus kaip skaičiavimas, skaitmenų, spalvų ir formų atpažinimas. Visos vaikų kalbos sritys – skaitymas, rašymas, klausymasis ir kalbėjimas – bibliotekoje tobulėja. Vartydami knygas, vaikai pradeda atpažinti raides ir apie jas kalbėtis.

Tyrimų duomenys rodo, kad vaikai, kurie turi supratimą apie raides ir žino, kad žodžius sudaro atskiri garsai, lengviau pradeda  skaityti.

Jau keletą metų su „Ąžuoliuko mokyklėlės“  ugdytiniais dalyvaujame Metų knygos rinkimuose. Šiais metais vaikų literatūros skyriaus vedėja Rima Sorokina mums pasiūlė perskaityti Jono Liniausko knygą „Suvyniota diena, arba kokio dydžio būna didelė meilė“ ir pagal ją nupiešti piešinius, kurie buvo eksponuojami bibliotekoje. Vasario mėn. buvome pakviesti į biblioteką, kur vyko renginys, skirtas Metų knygos rinkimams. Vedėja Rima papasakojo apie knygas, kurios šiais metais pretendavo tapti geriausia Metų knyga, skaidrėse pristatė jų autorius. Iškilmingai pranešė, jog Metų knyga yra išrinkta Kęstučio Kasparavičiaus knyga „Sapnų katytė“. Plačiau apie šią knygą papasakojo „Verdenės“ gimnazijos mokytoja Aliona Popova. Kadangi šią knygą jau buvome perskaitę grupėje, vaikai laisvai atsakinėjo į mokytojos pateiktus klausimus.

Renginio metu pristatėme skaitytą knygą „Suvyniota diena, arba kokio dydžio būna didelė meilė“. Ši knyga šiais metais dalyvavo „Metų knyga 2012“ rinkimuose.

Svarbiausia, po kiekvieno apsilankymo bibliotekoje, vaikai nusiteikia dar kartą būtinai ateiti, domėtis įvairiomis knygomis, pasikeisti knygutes – priduoti jau perskaitytas ir pasiimti kitas, jas gerbti ir saugoti.

Manau, kad toks bendravimas turtina vaikų socialinę kultūrinę patirtį, skatina norą bendrauti su bendraamžiais ir vyresniais, ugdo savikontrolės įgūdžius. Taip sudaromos sąlygos vaikų saviraiškai.

 

Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Renata Šeibokienė